Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015 Powered By GSpeech

XII Bolkowanie w Hniszowie

20 i 21 sierpnia 2016 r. podczas XII Bolkowania w Hniszowie świętowano podwójny sukces dębu Bolko, który zwyciężył w plebiscycie zorganizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2015 i został laureatem konkursu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dzięki temu imieniny znanego nie tylko w całej Polsce drzewa przyciągnęły do Hniszowa wyjątkowo dużo uczestników tej corocznej imprezy.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem zmagań sportowych i czynnego wypoczynku. 23 zawodników stawiło się w sobotę o 5.30 do gruntowych zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminny Ruda-Huta rozgrywanych na rzece Bug. W sumie złowiono 9,17 kg ryb, największą rybę - leszcza o wadze 1,30 kg złowił Wojciech Kowalczyk, za co otrzymał puchar ufundowany przez Prezesa Koła PZW Wola Uhruska. Został on również zwycięzcą zawodów zdobywając puchar Wójta Gminy Ruda-Huta.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
   I miejsce: Wojciech Kowalczyk – 2430 g
   II miejsce: Waldemar Kowalczyk – 1310 g
   III miejsce: Rafał Guzowski – 1030 g
   IV miejsce: Grzegorz Cholawo – 770 g
   V miejsce: Marek Kamyszek – 615 g

Puchar otrzymała również Jolanta Gierun - jedyna kobieta uczestnicząca w zawodach.

Turniej piłki siatkowej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Gminy Ruda-Huta wygrała „Drużyna z Brzeźna" w składzie: Łukasz Kowalski, Daniel Trusiuk, Sebastian Stocki, Arkadiusz Suchocki, Grzegorz Szymczuk, Daniel Popielnicki, Kamil Trusiuk, a drugie miejsce zajęli "Janusze Siatkówki" w składzie: Mikołaj Cegiełka, Adam Bądaruk, Szymon Borysiuk, Kamil Sieradzcki, Bartłomiej Jeziernicki, Michał Gołowacz, Szymon Wołoszczuk.


W spływie na rzece Bug wzięło udział 30 kajakarzy. Spływ rozpoczął się w Świerżach, uczestnicy po przepłynięciu 20 km przybili do brzegu u ujścia Uherki w Siedliszczu.

Słoneczna i niezbyt upalna pogoda sprawiła, że w rajdzie rowerowym Gotówka - Hniszów uczestniczyli liczni rowerzyści z grup: Ruda-Team, Odnowa Chełm i Chełmskiej Grupy Rowerowej. Pokonali oni trasę: Nowiny, Gotówka, Karolinów, Gdola, Jazików, Hniszów-Kolonia, Hniszów. Drużyna harcerska z Rudy-Huty zorganizowała rajd rowerowy dla dzieci na trasie: Ruda-Huta, Ruda-Opalin, Rudka, Hniszów.
Z trudami Biegu Przełajowego z Bolesławem zmierzyły się dwuosobowe zespoły. Po zaciętej walce czołowe miejsca zajęli:
   I miejsce: Ewa Furmaniuk, Patryk Furmaniuk - czas 18:29
   II miejsce: Rafał Rozwałka, Tomasz Koguciuk - czas 20:54
   III miejsce: Marcela Dąbrowska, Natalia Dąbrowska - czas 26: 44

Niedziela rozpoczęła się od uroczystego przekazania przez samego Bolesława Chrobrego klucza do hniszowkiego grodu gospodarzom gminy i sołectwa: wójtowi Kazimierzowi Smalowi i sołtys Agacie Olichwier. Wójt Gminy przywitał wszystkich licznie zebranych gości i przekazał certyfikowaną sadzonkę wyhodowaną z 1000-letniego dębu Bolko wójtowi partnerskiej gminy Hirka Połonka Ninie Symonowicz. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Adam Rychliczek, uczestnik wszystkich Bolkowań w swoim przemówieniu docenił efekty pracy gminy Ruda-Huta na rzecz rozsławiania dębu Bolko w Polsce i Europie. Na uroczystość przybyła również duża grupa rowerzystów na czele z wójtem Romanem Kandziorą z zaprzyjaźnionej gminy Kamień.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe: obchodząca 20-lecie Jarzębina Czerwona, Werbyczeńka z Ukrainy, Wiśniowy Sad, Akord, Pawłowianki i Bokoryna.

Inne klimaty muzyczne reprezentowały zespoły: Bimber Boys, Klimat W i gwiazda tegorocznego Bolkowania finalista 11. edycji Must be the music zespół Joryj Kłoc ze Lwowa.

Wójt Kazimierz Smal uhonorował dyplomami artystów, którzy wspierają gminę Ruda-Huta swoją twórczością rzeźbiarską: Andrzeja Suchockiego i Rafała Jankowskiego ze Świerż oraz Igora Romana Korczyńskiego z Woli Uhruskiej.

Zespół Szkół w Rudzie-Hucie przygotował dla najmłodszych małą scenę, na której dzieci mogły wykazać się swoimi umiejętnościami artystycznymi i sprawnością. Udział w zabawach wzięło 30 dzieci, a czołowe miejsca zajęli:

odbicie piłeczką ping-pongową
    I miejsce: Kacper Jachymaczak
    II miejsce: Anna Kozłowska
    III miejsce: Martyna Suchań
skoki w workach
    I miejsce: Anna Kozłowska
    II miejsce: Róża Winiarska
    III miejsce: Krystian Szwalikowski
kręcenie kołem
    I miejsce: Martyna Suchań
    II miejsce: Anna Kozłowska
    III miejsce: Julia Panas
rzuty woreczkami do celu
    I miejsce: Krystian Szwalikowski
    II miejsce: Julia Panas
    III miejsce: Julia Kędzierawska

Również Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami z Chełma przygotowało dla najmłodszych konkurs ekologiczny z licznymi nagrodami.

Wiele zmian w gminie Ruda-Huta sprawiło, że quiz wiedzy o gminie był dużym wezwaniem dla uczestników. Po kilku rundach pytań wyniki ukształtowały się następująco:
   I miejsce: Dawid Borodej
   II miejsce: Damian Kisiel
   III miejsce ex aequo: Katarzyna Kozłowska i Natalia Dąbrowska
   IV miejsce: Dominik Kopytiuk

Ciekawym akcentem podczas uroczystości było mierzenie powierzchni zajmowanej przez pień dębu Bolko. Po pomiarach okazało się, że na tej powierzchni zmieści się 55 osób.

W zawodach strzeleckich współorganizowanych z Ligą Obrony Kraju wzięło udział 35 zawodników.  Najwyższe miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:

indywidualnej młodzieży:
    I miejsce: Dawid Borodej - 49 pkt
    II miejsce: Sandra Żugaj - 42 pkt
    III miejsce: Piotr Sznajder - 42 pkt
indywidualnej kobiet:
    I miejsce: Agnieszka Demczuk - 46 pkt
    II miejsce: Małgorzata Mazurek - 45 pkt
    III miejsce: Danuta Jasiniak - 45 pkt
indywidualnej mężczyzn:
    I miejsce: Jan Harasymowicz - 49 pkt
    II miejsce: Jacek Sznajder - 47 pkt
    III miejsce: Krzysztof Wawron - 47 pkt
 

We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chełmie zorganizowano Nadbużańską Akademię Smaku. Komisja po ocenie pod względem smaku, estetyki podania, zgodności z tradycjami kulinarnymi przyznała następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:

produkty pochodzenia zwierzęcego
    I miejsce: Teresa Wilkos za roladę drobiowo-serową
    II miejsce: Barbara Pacan za pasztet z gęsi
    III miejsce: Zofia Paradowska za roladę mięsną na kapuście
 
produkty pochodzenia roślinnego
    I miejsce: Milena Toporowska za „Trociniaka”
    II miejsce: Wiesława Kortatyńska za „Orzeszki”
    III miejsce: Beata Szalewicz za „Ciasto chłopa”
 
napoje regionalne
    I miejsce: Marianna Jaroszyńska za nalewkę „Czarna Morawianka”
    II miejsce: Elżbieta Szczółko za „Berberysówkę”
    III miejsce: Agnieszka Woszczewska za nalewkę żurawinową
 

Nagrody wręczył wicestarosta chełmski Tomasz Szczepaniak.

Zainteresowaniem uczestników Bolkowania cieszyły się stoiska prezentujące rękodzieło ludowe, oferujące różnorodne produkty regionalne oraz propagujące pasje mieszkańców regionu. Spośród nich szczególnie wyróżniała się oferta przedstawiona przez Koło Łowieckie nr 23 Szarak w Chełmie. Uczestnicy imprezy z podziwem oglądali trofea myśliwskie i smakowali dziczyznę, którą serwował sam Prezes Koła.

Aplauz zgromadzonych wzbudziły dynamiczne występy grupy akrobatycznej działającej przy IV LO w Chełmie i zawodników krav magi z oddziałów w Rudzie-Kolonii i Żalinie.

Bolkowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Wademekkum.

 
Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Powered By GSpeech